K rakovine (zhubnému nádoru) dochádza, keď sa mechanizmy rastu buniek a ich rozmnožovania vymknú z rovnováhy. Rakovina môže mať veľa príčin – chemických, fyzikálnych, virálnych, dedičných, atď. Včasné rozpoznanie tejto choroby zaručuje najlepšie šance na jej vyliečenie. Najdôležitejším pilierom v predchádzaní rakovine je zdravá životospráva, najmä vyhýbanie sa nadmernému konzumu alkoholu a fajčeniu. Iba tabak je zodpovedný za 30% vsetkých úmrtí na rakovinu.

 

Klasifikácia rakovinových ochorení

Nádory sa rozdeľujú podľa pôvodného tkaniva, ktoré ako prvé začalo degenerovať. Epiteliómy, napríklad karcinómy pochádzajú z epitelového tkaniva (epitelu), sarkómy majú pôvod v spojivovom tkanive (kosti, väzivo), leukémie a lymfómy sú rakovinovými ochoreniami krvi a maligné melanómy vznikajú z pigmentových buniek kože.

  • primárny tumor sa nachádza v pôvodnom tkanive

  • sekundárne nádory a mestastázy vznikajú rozptyľovaním buniek primárneho tumoru do iných orgánov.

 

Najčastejšie lokalizácie nádorov

 

  • hrubé črevo: jeden z najčastejších druhov rakoviny, typické príznaky: krv v stolici, bolesti brucha, poruchy trávenia. Zvýčené riziko rakoviny hrubého čreva majú ľudia s dedične podmieneným sklonom k črevným polypom alebo v prípade črevných polypov alebo rakoviny čreva v rodine. Vyšetrenie stolice na okultné krvácanie pomôže získať viac informácií. Diagnóza sa väčšinou stanovuje pomocou endoskopie hrubého čreva (koloskopie). Táto sa spravidla vykonáva ambulantne. Črevo musí byť úplne vyprázdnené.

 

  • žalúdok: rakovina žalúdka sa často vyskytuje u mužov medzi 50 a 70 rokom života. K rizikovým faktorom patrí nadmerný konzum tabaku a alkoholu. Najdôležitejším symptómom sú choroby v hornej oblasti brucha. Liečba prebieha operatívne a pozostáva z odstránení žalúdka alebo jednej jeho časti – tento orgán nie je životne dôležitý.

 

  • pečeň: zneužívanie alkoholu je jednou z príčin tohto druhu rakoviny. V tomto prípade nádoru obyčajne predchádza cirhóza pečene. Badateľnými známkami je tu hmatateľné zväčšenie pečene a horúčkovitý celkový stav organizmu.

 

  • tenké črevo: rakovina tenkého čreva je zriedkavá a darí sa ju identifikovať až neskoro, na základe výraznej anémie alebo krvi v stolici.

 

  • kosti: nádory v kostiach vznikajú často z rozptýlených rakovinových buniek, postihujúcich iných orgán (sekundárny nádor/metastázy), iba v zriedkavých prípadoch ide o pôvodnú rakovinu kostí (primárny tumor).

 

  • vaječníky: tento druh rakoviny sa obyčajne darí identifikovať až v neliečiteľnom štádiu. Obzvlášť často postihuje ženy nad 50 rokov a bezdetné ženy.

 

  • podžalúdková žľaza: bolesti v hornej oblasti brucha, vystreľujúce až do chrbta, strata chuti do jedla i strata hmotnosti sú typickými známkami rakoviny podžalúdkovej žľazy. Faktormi podporujúcimi tento druh nádorového ochorenia, vyskytujúceho sa poväčšine u mužov po päťdesiatke, je fajčenie a cukrovka. Diagnóza sa stanovuje na základe rőntgenového snímku, ktorý sa robí pri príznakoch ako je dýchavičnosť, pískanie pri dýchaní, bolesti v hrudníku a zanedbaný zápal pľúc. Možnosti liečby siahajú podľa štádia ochorenia od ožarovania cez chemoterapiu až po odstránenie jednej časti pľúc.

     

 

  • koža: ultrafialové žiarenie zabezpečuje mutáciu génov v kožných bunkách a vedie k ich zdegenerovaniu. Rakovina kože je teda často následkom nadmerného opaľovania a musí byť odstránená chirurgicky.

 

  • pľúca: rakovina pľúc patrí k najčastejšim druhom rakoviny na svete a je zapríčinená predovšetkým fajčením. Keďže aj pasívne fajčenie podporuje rakovinu, nevyhýba sa toto ochorenie ani nefajčiarom.

    Diagnóza sa stanovuje na základe rőntgenového snímku, ktorý sa robí pri príznakoch ako je dýchavičnosť, pískanie pri dýchaní, bolesti v hrudníku a zanedbaný zápal pľúc. Možnosti liečby siahajú podľa štádia ochorenia od ožarovania cez chemoterapiu až po odstránenie jednej časti pľúc.

     

  • konečník: nádory v konečníku patria k najčastejším druhom rakoviny tráviaceho traktu. Najvyššie je riziko vo vekovej skupine 50 až 70 rokov. Diagnózu umožňuje digitálne rektálne vyšetrenie (DRV, palpačné vyšetrenie a biopsia). Liečba pozostáva v operatívnom odstránení konečníka.

     

     

  • Krv: v prípade rakoviny krvi (leukémie) sú to nezrelé bunky biely krviniek, ktoré sa nekontrlovane rozmnožujú. Príčina ochorenia zostáva väčšinou neobjasnená, v niektorých prípadoch sa dá identifikovať vystavenie žiareniu alebo chemickým látkam. Dokazuje sa prostredníctvom rozoborov krvi a kostnej drene: počet bielych krviniek (leukocytov) prudko stúpa a preniká do iných orgánov, počet červených krviniek (erytrocytov) klesá.

     

  • Prsníky: 80% uzlíkov, tvoriacich sa v prsníkoch, nemá zhubný pôvod a predstavuje reakciu na hormonálne zmeny. Ak však máte pochybnosti, je návšetva lekára nevyhnutná. Najdôležitejšími príznakmi sú popri napuchnutí kože aj výtok a zmena tvaru prsníkov. Obrazovým postupom mamografie sa zhubný nádor dá včas dokázať.

     

  • Semenníky: zriedkavý druh rakoviny, postihnujúci predovsetkým mužov do 40 rokov, u ktorých v období skorého detstva semenníky nezostúpili do mieška. Vyliečenie sa docieli operatívnym odstránením.

     

  • Krčok maternice: cervikálny karcinóm a prekancerózne bunky sa dajú dokázať cytologicky (sterom z krčka maternice). Pritom sa odoberú bunky sliznice a skúma sa, či nevykazujú určité anomálie (rakovinu alebo jej podstupeň dysplaziu). Včasnou liečbou sa dá vývoj tejto choroby zastaviť.